Komiksy

DSC_0042

„Czarne smerfy” to chyba pierwszy komiks, od którego wszystko się zaczęło. A więc nasza przygoda z komiksami. I nauka czytania. Mój syn znalazł go u swoich dziadków szperając między książkami. Wydane przez Instytut Wydawniczy „Nasza Księgarnia” w 1990 r.

Znalazłam dziś takie słowa potwierdzające moją opinię, że dziecko może nauczyć się czytać właśnie dzięki komiksom! Oto one:

„A czy należy czytać z dziećmi komiksy? Oczywiście, że tak – szczególnie z tymi, które dopiero rozpoczynają naukę czytania. Obrazkowa opowieść służy dzieciom w wieku przedszkolnym do odkrycia i potwierdzenia własnego sposobu odczytania treści. Inspiruje, ponieważ jest twórczym, artystycznym przetworzeniem rzeczywistości. Stanowi też symboliczny kod, charakterystyczny dla danej kultury (…). Dzięki połączeniu czytania z oglądaniem komiksy pomagają dzieciom rozpoczynającym edukację szybko uchwycić sens opowieści. Sprzyja temu także dominujący w komiksach dialog. Ponieważ fabuła obrazkowej opowieści budzi ciekawość, to niepostrzeżenie dla siebie samego dziecko może nauczyć się trudnej sztuki czytania.” (dr Maria Molicka „Kto czyta – rozumie” w: „Psychologia w Szkole” nr 3 (49)/2015)

Niestety w tym samym nr „Psychologii w Szkole” przeczytałam, że „Z raportu Biblioteki Narodowej o stanie czytelnictwa w 2014 roku wynika, że ponad dwie trzecie Polaków, którzy ukończyli 15. rok życia, nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. Biorąc pod uwagę, że w grupie tej znajdują się licealiści i studenci, wyniki są porażające. (…) Czytają bowiem głównie dzieci rodziców czytających, a więc takie, które mają książki w domu.” (Natalia i Krzysztof Minge „Nauka czytania”)

Proponuję więc jakąś wycieczkę do księgarni po wypłacie… bądź tańsze rozwiązania – dobre przejrzenie tego co macie w domach lub pobliską bibliotekę…:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *