Plan dnia

Musisz go mieć, żeby nie zwariować, jeśli siedzisz w domu.

Jeśli ktoś poważnie podchodzi do tematu niewychodzenia z domu i do tego pracuje zdalnie (lub nie pracuje wcale), siedzi w domu właściwie cały czas. Z drugiej strony wchodzą w życie kolejne ograniczenia, które będą sprawiały, że coraz więcej osób coraz więcej czasu będzie spędzać właśnie w swoich domach. Wszyscy więc siedzimy w tym po uszy, czy tego chcemy, czy nie. Dlatego nie ma moim zdaniem sensu zastanawianie się, co by było, gdyby (żeby za bardzo się nie frustrować), tylko brać się do roboty i już.

Plan dnia nam w tym pomoże.

Na co przeznaczam cały swój dzień? Jak dzielę czas?

Na przykładzie koła podzielonego na 24 godziny chcę Wam pokazać, że siedzenie w domu jest ryzykowne, bo sprawia, że godziny i minuty gdzieś tak rozpływają się i uciekają nam przez palce.

A oto kilka sposobów na spędzanie 1 doby:

Nie muszę dodawać, że te dwa warianty nie są dobre. Nasze życie nie powinno się dzielić tylko na 2 kategorie, tj.:

sen i nauka (lub sen i praca) albo sen i czas wolny.

W tym miejscu apel do nauczycieli, żeby trochę dali swoim uczniom oddechu.

A do uczniów apel, żeby drugiej połowy ich dnia (pierwsza to sen i odpoczynek) nie określała wyłącznie kategoria „czas wolny”.

Urozmaicenie 

Nawet siedząc w domu nasz czas powinien być urozmaicony.

Jednak zamiast uczyć się 5 godzin pod rząd, jak to pokazuje pierwszy rysunek (24h), lepiej poprzeplatać naukę różnymi aktywnościami (rysunek TAK). Co można zrobić? Zjeść coś, zrobić coś miłego, odpocząć, poruszać się, zadzwonić lub napisać do kogoś, posprzątać. A więc wyśpij się, poświęć kilka godzin na naukę (pracę), ale znajdź też czas na swoje hobby lub ulubione czynności, które sprawią, że pozostaniesz w dobrej formie psychofizycznej.

Ważne, żeby nasz dzień miał jakiś rytm i porządek. I żebyśmy określali sobie, jaki mamy cel na dziś. Bez tego ciężko siedzieć zamkniętym w domu. Wtedy głupie myśli przychodzą nam do głowy, nuda i zniechęcenie. Trzeba działać, nawet jeśli odnosi się to tylko do siedzenia w domu.