Już niedługo koniec wakacji.

Początek szkoły.

Początek przedszkola.

Ważny dzień dla dzieci, również stresujący, zwłaszcza dla tych, które po raz pierwszy zmierzą się ze szkołą lub przedszkolem. Stres dla dziecka to stres dla rodzica. Co zrobić, żeby w jak największym stopniu zminimalizować ten stres? Nie łudźcie się, że go nie będzie, chyba, że jesteście osobami, które naprawdę niczym się nie przejmują, ale zakładam, że w takim wypadku, nie czytalibyście tego wpisu. Uznaję więc, że pierwsze dni w szkole czy przedszkolu oznaczają stres dla rodzica.

Jak sobie poradzić z tym stresem?

1. Spędź miło czas z dzieckiem, który pozostał do końca wakacji.

Niech czuje się kochane i ważne.

Zróbcie coś RAZEM co sprawi Wam obojgu radość – pójdzie na plac zabaw, na lody, do parku, poczytajcie lub obejrzyjcie bajkę, może być o tematyce przedszkolnej lub szkolnej.

2. Odwiedź z dzieckiem przedszkole/ szkołę.

Pójdźcie zobaczyć budynek, plac zabaw, szatnię, łazienki, stołówkę itd. Pokaż co i gdzie się znajduje.

3. Zbierz niezbędne informacje.

Im więcej wiesz, tym lepiej dla Ciebie, bo wiesz, czego się spodziewać. Jeśli masz możliwość, porozmawiaj z wychowawcą, dowiedz się jak najwięcej o planie dnia, zajęciach itd.

4. Przygotuj siebie i dziecko.

– Wytłumacz dziecku co je czeka, jak będzie wyglądał jego dzień, co ulegnie zmianie.

– Przygotuj się od strony technicznej – kup wcześniej wszystkie potrzebne rzeczy (np. strój na w-f czy obuwie na zmianę), tak żeby nie tracić na to czasu w pierwsze dni szkoły lub przedszkola. Poza tym musisz i tak wziąć pod uwagę, że będziesz musiał coś dokupić, uzupełnić, więc już na to stracisz czas. Dowiedz się jednak wcześniej o tym, co niezbędne do zakupienia, żeby nie być zaskoczonym.

5. Nie strasz dziecka ani nie obiecuj mu zbyt wiele. Rozmawiaj z nim.

Ważne, żebyś nie wystraszył dziecka ani nie rozbudził w nim wielkich oczekiwań. Tak naprawdę nie wiesz, jak dziecko się zachowa, jak szybko się zaadaptuje. Lepiej nie wybiegać myślą naprzód. Bądź po prostu dobrej myśli.

6. Ustal rytm dnia.

Postaraj się przynajmniej kilka dni wcześniej dopasować rytm dnia dziecka do tego, który będzie obowiązywał w przedszkolu lub szkole. Dotyczy to zwłaszcza pory wstawania (np. wcześnie rano) oraz spania w dzień (przedszkolaki).

7. Weź urlop w pracy.

Jeśli masz taką możliwość zarezerwuj sobie jeden lub więcej dni wolnych (zwłaszcza dotyczy to dzieci przedszkolnych), tak żeby na spokojnie zaprowadzić i odebrać dziecko. Przez ten czas możesz odebrać dziecko z przedszkola/szkoły wcześniej, tak żeby jego adaptacja była stopniowa. Jestem zwolennikiem takiego rozwiązania, choć nie oznacza to, że jest ono najlepsze dla każdego dziecka. Bowiem po tym okresie dziecko będzie musiało zostać dłużej w przedszkolu lub np. na świetlicy. Sam powinieneś ocenić co jest lepsze dla Twojego dziecka – czy posłać je na początku na krócej, czy od razu na tyle godzin, ile będzie w placówce docelowo. Ty najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, które rozwiązanie zaowocuje jego szybszą adaptacją do sytuacji. Wszystko zależy również od tego, na ile dysponujesz czasem.

8. Nastaw wcześniej budzik.

Dobrze byłoby na spokojnie wyszykować się w te pierwsze dni, żeby nie dokładać sobie jeszcze stresu związanego ze spóźnianiem się.

9. Zjedzcie dobre śniadanie.

Pozwól dziecku zjeść to na co ma ochotę, oczywiście w granicach rozsądku, tak żeby potem nie bolał je brzuch. Nie wychodźcie z domu bez śniadania, jeśli dziecko nie chce nic zjeść, przygotuj mu chociaż kubek kakao lub ciepłego mleka.

10. Załóż dziecku wygodne ubranie.

Niby takie oczywiste, ale zapominamy o takich drobiazgach. Nie strój córeczki w spódniczkę po to, żeby pięknie się prezentowała pierwszego dnia, tylko załóż jej wygodne ubranie (np. dres, leginsy). Najlepiej, żeby było bawełniane i żeby dziecko było ubrane na tzw. cebulkę (koszulka z krótkim rękawem + rozpinany sweterek lub bluza), żeby łatwo mu było się rozebrać, gdy się zgrzeje. Pamiętaj, że w dużych skupiskach dzieci zawsze jest bardzo ciepło, choć na dworze rano może być już chłodno. Zabierz ubranie na przebranie (przedszkole).

11. Zabierzcie ulubioną przytulankę lub ukochaną zabawkę.

Jeśli dziecko ma ochotę, powinno zabrać ze sobą jedną rzecz, która mu pomoże przetrwać czas bez rodziców.

12. Uśmiechaj się i mów: „Kocham Cię”.

Bądź pozytywnie nastawiony i staraj się przekazać te emocje dziecku. Ono doskonale wyczuwa Twój nastrój. Im bardziej spokojny i uśmiechnięty będziesz, tym lepiej. Dodaj dziecku otuchy, pochwal je, powiedz mu, że je kochasz, że jesteś z niego dumny.

13. Nie przedłużaj pożegnania z dzieckiem.

Pożegnanie nie powinno się przeciągać. Ucałuj i uściskaj dziecko, nie stój natomiast kwadrans pod salą. Najlepiej, żeby dziecko dołączyło do innych dzieci, a Ty żebyś odszedł, kiedy np. pani je weźmie za rękę i wprowadzi do sali. Podobnie nie przeciągaj pobytu w szatni, zwłaszcza jeśli są tam płaczące dzieci (przedszkole). Rozbierzcie się i idźcie zdecydowanie do sali.

Czasami spotykam się z radami, że dziecko powinien odprowadzać ojciec, bo dziecko nie będzie tak histeryzowało jak przy pożegnaniu z matką. Osobiście uważam, że najlepiej, jeśli dziecko odprowadza ta osoba, z którą dziecko jest najsilniej związane (jest to najczęściej matka). Ale nie to jest w moim przekonaniu najważniejsze, który z rodziców odprowadza, tylko to, żeby osoba ta w sposób zdecydowany pożegnała się z dzieckiem, nawet jeśli zacznie ono płakać. Wiele dzieci płacze przy rozstaniach i choć jest to trudny dla rodzica widok, nie powinien powstrzymywać go przed odejściem sprzed sali, w której zostaje dziecko.

14. Pamiętaj, że pierwsze dni nie muszą być łatwe.

Dziecku może być trudno się przyzwyczaić. Daj mu trochę czasu i bądź wyrozumiały. Zarówno przedszkole, jak i szkoła to duża zmiana dla dziecka.

15. Poznać, oswoić = polubić.

Na rynku jest mnóstwo książek, dzięki którym możesz przygotować dziecko na ważny początek roku (przed)szkolnego.