Słonik Tumbo pragnął stać się pomarańczowy.

Chciał być koloru soczystego owocu, a nie szary niczym mysz. Lubił się wyróżniać i żeby inni zwracali na niego uwagę. Przybył do pewnej rodziny po to, by przeżyć z nią zarówno radosne, jak i smutne chwile. I chociaż był jeszcze całkiem małym słoniem, to wiedział już sporo o życiu. A także o mniej przyjemnych sprawach z nim związanych czyli o śmierci i umieraniu…

Śmierć, odejście bliskiej osoby i żałoba są tematami trudnymi.

Bolesnymi dla osób, które ich doświadczają, a dla tych, którzy się z nimi bezpośrednio stykają – często niechcianymi, spychanymi, pomijanymi w rozmowach. Nie wiemy, jak postępować z osobami w żałobie. Jeszcze trudniej jest poradzić sobie z dziećmi i nastolatkami. One nie zawsze okazują na zewnątrz przeżywane uczucia. Czasami też nikt nie zwraca na nie uwagi, bo każdy z rodziny dotkniętej stratą zajęty jest swoim własnym bólem. Pozostają więc gdzieś na uboczu, zapomniane… Innym razem śmiech dziecka, które właśnie kogoś straciło, wydaje nam się niestosowny. Zakładamy, że sytuacja straty powinna wykluczyć zabawę i doświadczanie radości, a z drugiej strony chcemy i oczekujemy, żeby dziecko „poradziło sobie dobrze”.

Również nauczyciele nie wiedzą, jak postępować z dzieckiem przeżywającym żałobę.

Jest to tym bardziej ważne w obecnym okresie, kiedy wiele dzieci doświadcza straty bliskiej osoby w wyniku pandemii, a także chorób nowotworowych lub wypadków komunikacyjnych.

Gdzie szukać pomocy i informacji?

Pomocna może okazać się strona https://www.tumbopomaga.pl, gdzie rodzice i nauczyciele mogą znaleźć mnóstwo fachowej wiedzy i ciekawe książki w Księgarni Fundacji Hospicyjnej. Również dzieci i młodzież dotknięci stratą znajdą tam odpowiednie wsparcie.